Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 841 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

W Szwecji kupowanie seksu jest zabronione ale sprzedawanie go już nie

piątek, 06 maja 2011 12:19

 

Oferowanie usług seksualnych jest w Szwecji legalne. Prostytucja jest w tym skandynawskim państwie znacznie mniej rozpowszechniona niż w pozostałych krajach Europy. Zanim jednak czytające ten tekst panie lekkich obyczajów zaczną pakować manatki i wykupywać bilety w jedną stronę do Sztokholmu, powinny ochłonąć i doczytać artykuł do końca. Mam bowiem do zakomunikowania niewiarygodną rzecz. Płacenie za usługi seksualne jest w Szwecji prawnie zabronione. To dziwaczne podejście do kwestii miłości za pieniądze stało się niewyczerpanym źródłem żartów, od kiedy weszło w życie jako obowiązujące prawo w 1999 roku. Śmieszna historia ? - całą inicjatywę zdrowo wyśmiali nawet członkowie Parlamentu Europejskiego.


W myśl szwedzkiej „Ustawy o kupowaniu seksu” płacenie za usługi cielesne podlega karze grzywny lub półrocznemu pozbawieniu wolności. Bycie złapanym na gorącym uczynku daje także pewność, że nie uniknie się publicznego poniżenia. Ustawa zapewnia również możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sutenerów i właścicieli agencji towarzyskich. Już sama próba – udana lub nie – zakupu usług seksualnych jest zabroniona pod groźbą kary. Prawo szczegółowo definiuje wszystkie możliwe rodzaje płatnej miłości, czy to te świadczone na ulicy, w burdelu lub w salonie masażu. Według szwedzkiego rządu:


Uważa się, że prostytucja jest bardzo szkodliwa, zarówno dla pojedynczych osób jak również dla społeczeństwa w ogóle. Z tym procederem nierozerwalnie związane są patologie takie jak handel żywym towarem, napady i rozpowszechnianie narkomanii.

 


Szwedzkie prawo uznaje prostytutki za ofiary. Logiczną konsekwencją takiego sposobu myślenia jest niekaranie panienek za sprzedawanie się, ponieważ są one przecież jedynie eksploatowane przez napalonych klientów chcących zaspokoić swój popęd. Wielu prawodawców łudziło się, że zniesienie kar dla prostytutek spowoduje, że kobiety te uda się zmotywować do zmiany stylu życia i porzucenia dotychczasowego niecnego zajęcia. W początkowym okresie po wprowadzeniu nowej ustawy, urzędnicy twierdzili, że zmniejszył się dzięki niej popyt na usługi seksualne. Zwolennicy nowego prawa donosili też, że zredukowany został handel żywym towarem i sutenerstwo. Policja tryumfalnie ogłosiła, że przestępcy wyspecjalizowani w seks biznesie uważali Szwecję za nieodpowiednie miejsce do prowadzenia interesów ze względu na panujące w tym kraju szczególne podejście do prostytucji. Wielu naiwnych zapowiadało nie tylko całkowite wyplenienie najstarszego zawodu świata, lecz także znaczny spadek przemocy skierowanej przeciwko kobietom w ogóle. Niezła wtopa bo nie wzięli pod uwagę faktu, że nawet przed wprowadzeniem nowej ustawy, płatna miłość i tak traciła w Szwecji na znaczeniu.


Kryminalizacja klientów nie pomaga wcale prostytutkom, które chcą po prostu zarobić na chleb i przeżyć. Wątpliwe jest, czy szwedzkie damy do towarzystwa będą wdzięczne rządowi za to, że pozamyka połowę ich klientów w więzieniach, albo że choćby publicznie ich upokorzy i zniechęci do ponownego skorzystania z oferowanych usług. Według krytycznych głosów, nowe prawo w ogóle nie zmniejszyło zjawiska prostytucji w Szwecji. Mówi się także o tym, że wartość ustawy jest raczej symboliczna i jej cel jest wyłącznie propagandowy, a w rzeczywistości nie wprowadza ona żadnych realnych zmian. Puste gesty nie mają żadnego znaczenia dla prostytutek, które codziennie ryzykują swoim życiem i zdrowiem, aby związać koniec z końcem.

 


Odkąd Ustawa o kupowaniu seksu zaczęła obowiązywać, seks biznes z konieczności zszedł do pełnego niebezpieczeństw podziemia. Statystyki pokazują, że zwiększyła się prostytucja „ukryta”, w tym świadczona przez Internet. Wydaje się, że szwedzki rząd trwa w błogiej nieświadomości co do sposobów wykorzystania nowoczesnych technologii przez tuzów seks biznesu. Same zainteresowane panie uważają, że ustawa jedynie zmniejszyła ich bezpieczeństwo. Legislatorzy nigdy nie zadali sobie trudu skonsultowania się z pracującymi w seks biznesie paniami celem ustalenia, co owe myślą o nowych przepisach. Co więcej, szwedzka policja zawsze stała na stanowisku, że nowego prawa nie da się stosować w praktyce. Szwedzki Komitet Sprawiedliwości nie żywił nigdy przekonania, że karanie klientów zmniejszy skalę prostytucji. Chociaż ustawa obowiązuje już od 10 lat, nikt nie został jeszcze skazany za opisane w niej wykroczenia. Nowe prawo nie jest systematycznie stosowane, ponieważ sędziowie i inni urzędnicy boją się, że sami mogliby zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Trudno jest także skazać kogokolwiek ze względu na właściwości szwedzkiej procedury sądowej i rozbudowane prawa obywatelskie. Istnieją też trudności w interpretacji zawiłości prawnych, a prostytutki bardzo niechętnie donoszą i zeznają przeciwko swoim klientom.


Podziel się
oceń
0
2

komentarze (60) | dodaj komentarz

poniedziałek, 19 marca 2018

Licznik odwiedzin:  646 789  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Archiwum

Głosuj na bloog

Średnia ocen: 2.33
Oddano głosów: 3

Wróć do głosowania

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 646789

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Film

Pytamy.pl